Utah Pioneers

 

4th grade

Created by Jill Radford

completed as part of the requirements for El Ed 4050 Fall Semester, 1999, Jay Monson, course Instructor, USU

 

Outline of Unit

I. Significance of Topic

II. Goals and Objectives

III. Introductory Activity

A. Utah pioneers display

B. What do I know?

1. handout

IV. Developmental Activities

A. Pioneer or pilgrim?
1. chart

2. handout

B. Where did they come from?

1. overhead of the Mormon Trail

2. map of the Mormon Trail

3. overhead of Mormon Pioneers

4. map of Mormon Pioneers

C. What would you drive?

1. handout Conestoga wagons

2. picture Conestoga wagon (with people)

3. picture of covered wagon

4. worksheet, The Conestoga Wagon

5. handout, Hand cart companies

6. picture of hand cart company (people facing left)

7. picture of hand cart company (people facing right)

8. worksheet, The Hand Cart Companies Come West

D. You're a pioneer

1. handout, Packing Your Wagon

2. chart, need, budget, weight

3. handout, Grab bag Challenges

E. We made it!

1. play, The Salt Lake City Valley in 1847

F. Where did they settle?

1. map, Pioneers Colonize Utah

2. handout, Colonization of Utah and Surrounding States

3. map, Colonization of Utah and Surrounding States

G. Others helped too!

1. handout, People from Other Countries Who Helped Settle Utah

2. worksheet

V. Culminating Activities

A. Who's family tree?
1. handout, _______'s Family Tree

2. overhead, ______'s Family Tree

B. Class quilt

VI. Evaluation

VII. Resources

 

You're a Pioneer!

 

Objectives:

Students will understand the hardships that were faced by the Utah pioneers.

Students will increase math skills by using a budget.

Students will use problem solving skills.

Materials:

Packing your wagon worksheet

Budget plan

Chart for needs and costs

Calculators

Scratch paper

Grab bag challenges (one per group)

Procedures:

1) Separate the class into groups of 5 people.

2) Go through the packing your wagon worksheet together as a class.

3) Review how to work out a budget, can't go over the amount of money that you have.

4) Explain that the student are to pack their wagons and prepare for the trip to the Utah Valley

5) Explain to the student when they are ready with their wagons and money that they are to start "traveling" to the Salt Lake Valley.

6) Pass out grab bag challenges, already cut and in cup.

7) Have them draw one of the grab bag challenges.

8) Student have to solve the challenge before they can continue their trip to the valley. They must to this 5 times. After the fifth challenge is drawn and solved the group has reached the valley.

9) After all groups have made it, (after 5 grab bag challenges) to the valley, have class discuss what some of the experience were in the groups.

10) Ask questions to the class related to their encounters. Ex. How much money did they have left? What were some of the difficulties that were faced as they were packing their wagons? How did they over come these difficulties? What happened on their journey to the Salt Lake Valley? How did they solve the problem?

11)Review with class the math concepts that had to be used to obtain their budget. (addition, subtraction, multiplication, division, balancing.)

Packing Your Wagon

You are pioneer. You are traveling together to get to the Salt Lake Valley. However your funds are limited, and you still need supplies for the trip and for when you arrive in the valley. You have a total of 5 people in your group with $265.00 for supplies. Your wagon can only carry 1,100 lbs. Each member in your group needs to be given 25 lbs. for personal belongings (clothes, coats, . . .). These don't cost you any money but reduce the amount of weight left for supplies. Remember these are supplies that will help you on your journey and start your new life in the valley. You are responsible for both the money and pound for supplies. You can't spend or carry more than is available. GOOD LUCK!

Supplies

Cost

Weight

wagon

$50.00

------------

flour (1 barrel)

$15.00

100 lbs.

wheat (1 barrel)

$12.00

100 lbs.

sugar (1 barrel)

$19.00

90 lbs.

1 keg salt (seasoning and preservative)

$5.00

90 lbs.

1 water barrel with water

$8.00

95 lbs.

alcohol (medicine)

$5.00

5 lbs.

dried vegetables

$10.00

70 lbs.

yeast

$9.00

60 lbs.

seasonings

$16.00

30 lbs.

dried meat

$22.00

80 lbs.

grain (to eat and feed animals)

$12.00

100 lbs.

potatoes

$8.00

50 lbs.

1 cow (milk)

$25.00

---------------

1 horse

$30.00

---------------

1 ox (need as least 2)

$15.00

---------------

1 extra wheel

$20.00

110 lbs.

1 gun and ammunition

$6.00

10 lbs.

kitchen utensils (cooking, knives)

$5.00

20 lbs.

household tools (broom, pail . . .)

$7.00

20 lbs.

small farming tools (shovel, saw . . . )

$8.00

30 lbs.

nails

$8.00

5 lbs.

house decorations

-----------

60 lbs.

1 lantern and kerosene

$3.00

5 lbs.

bedding (for 1 person- 2 blankets)

$3.00

3 lbs.

seeds

$10.00

85 lbs.

tools to repair wagon

$6.00

20 lbs.

1 extra blanket

$2.00

1 lbs.

material and sewing equipment

$5.00

30 lbs.

soap

$2.00

5 lbs.

books and supplies (schooling)

-----------

50 lbs.

1 guitar

-----------

10 lbs.

wax (candles)

$2.00

8 lbs.

1 bed

$2.00

100 lbs.

Resources:

http://www.bpvillage.com

http://www.aiwpgold.com/sup/

 

 

Return to Top of Page or Table of Contents for Dr. Monson's Class Units